Billige implantater i Danmark

Hos Strandvejens Tandklinik har vi Danmarks laveste priser på tandimplantater!

Gratis forundersøgelse og røntgen

Hvad er et tandimplantat?

Et tandimplantat er en skrue i et biokompatibelt materiale, der skrues op i kæben som erstatning for en tandrod vha. en operation.
På implantatet sættes et abutment (en mellemdel), der forbinder implantatet med en tandkrone, der fungerer som erstatning for den manglende tand. Behandlingen er en fast løsning med mulighed for, at opnå optimal tyggefunktion og samtidig en god kosmetisk løsning.
Hvis der ikke er nok knogle til at implantatet kan sidde optimalt, er det muligt at lave en knogleopbygning hvis forholdene tillader dette.

Du behøver ikke at rejse til udlandet for at få billige implantater!!!
Hos Strandvejens Tandklinik får du en gratis uforpligtende forundersøgelse mhp. tandimplantatbehandling inkl. nødvendige røntgenbilleder og et gratis overslag.
Book en tid ved at ringe til klinikken.

Hos Strandvejens Tandklinik koster et tandimplantat, inkl. bedøvelse, røntgen, operationer, abutment og krone kun 14.638 kroner.

Hvis man som behandler arbejder struktureret og velgennemtænkt, er det muligt at udføre godt håndværk uden at gå på kompromis med kvaliteten.
Hos Strandevejens Tandklinik laver vi rigtig mange implantater årligt og du er som patient derfor sikret en optimal behandling af en erfaren og rutineret behandler.

Se hvad dit implantat koster hos os

  • Vi lægger 2 bedøvelser og tager 2 røntgenbilleder pr. implantat.
  • Vi tager forbehold for evt. knogleopbygning.

Bemærk, at tilskuddet fra Danmark på kr. 2.000,- kun kan opnås én gang hver 12. måned.

Priseksempel 1
(1 implantat)
AntalStykprisVores pris
i alt
Tilskud fra
Danmark
Tilskud
i alt
Din pris
Implantat18.2008.2002.0002.0006.200
Abutment12.5302.5301.1001.1001.430
Bruxir13.5503.5501.2001.2002.350
Bedøvelse237575075150600
Røntgen215430868136172
Pris i alt15.3384.58610.752
Priseksempel 2
(2 implantat)
AntalStykprisVores pris
i alt
Tilskud fra
Danmark
Tilskud
i alt
Din pris
Implantat28.20016.4002.0002.00014.400
Abutment22.5305.0601.1001.1003.960
Bruxir23.5507.1001.2002.4004.700
Bedøvelse43751.500753001.200
Røntgen415461668272344
Pris i alt30.6766.07224.604
Priseksempel 3
(3 implantat)
AntalStykprisVores pris
i alt
Tilskud fra
Danmark
Tilskud
i alt
Din pris
Implantat38.20024.6002.0002.00022.600
Abutment32.5307.5901.1003.3004.290
Bruxir33.55010.6501.2003.6007.050
Bedøvelse63752.250754501.800
Røntgen615492468408516
Pris i alt46.0149.75836.256
Priseksempel 4
(4 implantat)
AntalStykprisVores pris
i alt
Tilskud fra
Danmark
Tilskud
i alt
Din pris
Implantat48.20032.8002.0002.00030.800
Abutment42.53010.1201.1004.4005.720
Bruxir43.55014.2001.2004.8009.400
Bedøvelse83753.000756002.400
Røntgen81541.23268544688
Pris i alt61.35212.34449.008

Hvordan kan det gøres så billigt?

Montering af tandimplantat

Hos Strandvejens Tandklinik vil vi hellere følge samfundets udvikling og være på forkant, end at sidde passivt på sidelinien og vente på prisudviklingen.
Det er muligt, at lave tandbehandling uden at gå på kompromis med hverken kvalitet eller materialer og samtidig levere til en konkurrencedygtig pris.
Vi forhandler vores implantater i Japan til farvorable priser og har mulighed for at købe stort ind.

Hos Strandvejens Tandklinik laver vi ca. 400-500 implantater om året. En mindre klinik, med f.eks. 1-2 tandlæger ansat, laver typisk 50-80 implantater årligt.

Læs mere om hvorfor Strandvejens Tandklinik er en af Danmarks billigste tandlæger