Billige implantater i Danmark

Hos Strandvejens Tandklinik har vi Danmarks laveste priser på tandimplantater!

Gratis forundersøgelse og røntgen

Se hvad dit implantat koster hos os

Grundprisen på et implantat er 6.200,- kr. (inkl. tilskud fra Danmark).

  • Vi lægger 2 bedøvelser og tager 2 røntgenbilleder pr. implantat.
  • Vi tager forbehold for evt. knogleopbygning.

Bemærk, at tilskuddet fra Danmark på kr. 2.000,- kun kan opnås én gang hver 12. måned.

Priseksempel 1
(1 implantat)
AntalStykprisVores pris
i alt
Tilskud fra
Danmark
Tilskud
i alt
Din pris
Implantat18.2008.2002.0002.0006.200
Abutment12.5302.5301.1001.1001.430
Porcelænskrone (M/K)12.8502.8501.2001.2001.650
Bedøvelse237575075150600
Røntgen215430868136172
Pris i alt14.6384.58610.052
Priseksempel 2
(2 implantat)
AntalStykprisVores pris
i alt
Tilskud fra
Danmark
Tilskud
i alt
Din pris
Implantat28.20016.4002.0002.00014.400
Abutment22.5305.0601.1002.2002.860
Porcelænskrone (M/K)22.8505.7001.2002.4002.800
Bedøvelse43751.500753001.200
Røntgen415461668272344
Pris i alt29.2767.17222.104
Priseksempel 3
(3 implantat)
AntalStykprisVores pris
i alt
Tilskud fra
Danmark
Tilskud
i alt
Din pris
Implantat38.20024.6002.0002.00022.600
Abutment32.5307.5901.1003.3004.290
Porcelænskrone (M/K)32.8508.5501.2003.6004.950
Bedøvelse63752.250754501.800
Røntgen615492468408516
Pris i alt43.9149.75834.156
Priseksempel 4
(4 implantat)
AntalStykprisVores pris
i alt
Tilskud fra
Danmark
Tilskud
i alt
Din pris
Implantat48.20032.8002.0002.00030.800
Abutment42.53010.1201.1004.4005.720
Porcelænskrone (M/K)42.85011.4001.2004.8006.600
Bedøvelse83753.000756002.400
Røntgen81541.23268544688
Pris i alt58.55212.34446.208

Hvad er et tandimplantat?

Et tandimplantat er en skrue i et biokompatibelt materiale, der skrues op i kæben som erstatning for en tandrod vha. en operation. På implantatet sættes et abutment (en mellemdel), der forbinder implantatet med en tandkrone, der fungerer som erstatning for den manglende tand. Behandlingen er en fast løsning med mulighed for, at opnå optimal tyggefunktion og samtidig en god kosmetisk løsning. Hvis der ikke er nok knogle til at implantatet kan sidde optimalt, er det muligt at lave en knogleopbygning hvis forholdene tillader dette.

Du behøver ikke at rejse til udlandet for at få billige implantater!!! Hos Strandvejens Tandklinik får du en gratis uforpligtende konsultation mhp. tandimplantatbehandling inkl. nødvendige røntgenbilleder og et gratis overslag. Book en tid ved at ringe til en af vores klinikker i enten Ringsted eller Taastrup.

Hos Strandvejens Tandklinik koster et tandimplantat, inkl. bedøvelse, røntgen, operationer, abutment og krone kun 11.500 kroner. Priserne andre steder ligger typisk fra 14.000-15.000 hos de billige og op til 18-20.000 kroner.

Hvis man som behandler arbejder struktureret og velgennemtænkt, er det muligt at udføre godt håndværk uden at gå på kompromis med kvaliteten. Hos Strandevejens tandklinik laver vi rigtig mange implantater årligt og du er som patient derfor sikret en optimal behandling af en erfaren og rutineret behandler.

Hvordan kan det gøres så billigt?

Montering af tandimplantat

Hos Strandvejens Tandklinik vil vi hellere følge samfundets udvikling og være på forkant, end at sidde passivt på sidelinien og vente på prisudviklingen. Det er muligt at lave tandbehandling uden at gå på kompromis med hverken kvalitet eller materialer og samtidig levere til en konkurrencedygtig pris. Vi forhandler vores implantater i Japan til farvorable priser og har mulighed for at købe stort ind.

Hos Strandvejens Tandklinik laver vi ca. 400-500 implantater om året. En mindre klinik, med f.eks. 1-2 tandlæger ansat, laver typisk 50-80 implantater årligt.[/alert]

Læs mere om hvorfor Strandvejens Tandklinik er en af Danmarks billigste tandlæger